TV Podhale
facebook
Aktualne ceny paliw
  • 6.79
  • 6.78
  • 7.35
  • 6.96

Adam Worwa (1944-2008)

Adam WorwaUrodził się 2 stycznia 1944 w Nowym Targu. W rodzinnym mieście ukończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Zespole Szkół Zawodowych, który ukończył w 1961 roku. Pracę zawodową podjął w sierpniu 1962 roku w warsztacie przy stacji benzynowej CPN w Nowym Targu. Na początku istnienia tegoż warsztatu pracował jako mechanik, aż do 1974 roku, kiedy to został jego kierownikiem. Pracował ciężko, bardzo często ponad 12 godzin na dobę.
Trudnił się nie tylko mechaniką, ale także konserwacjami podwozi, które w tamtym czasie pozwalały zabezpieczyć samochody przed korozją. Zarobione pieniądze skrzętnie odkładał, w czym pomagała mu małżonka Czesława.
Odnośnie małżeństwa z Czesławą - ich ślub miał miejsce 18 października 1970 roku. Miał on również charakter poniekąd motoryzacyjny, gdyż ich Starostą Weselnym był znany koneser samochodowy Andrzej Kostrzewa.
Ciężka praca Adama przeplatała się z jego zmysłem do interesów. Potrafił on choćby handlować oponami samochodowymi z Węgrami, pomimo barier językowych. Opony, które kupował z bratniej republiki węgierskiej to były polskie... Stomile, których u nas brakowało a Węgrzy mieli ich pod dostatkiem! Cóż - takie były czasy.
To były bardzo ciekawe lata, gdzie nic nie było pewne, a prywatni przedsiębiorcy byli pod lupą wielu urzędów, które skutecznie utrudniały działalność.
Adam Worwa bardzo szybko zdobył uprawnienia mistrza mechaniki samochodowej, kwalifikacje diagnosty samochodowego oraz odbył kurs pedagogiczny. Dzięki temu mógł szkolić młodych adeptów motoryzacyjnego rzemiosła.

Tak było mniej więcej do 1990 roku, kiedy to powstała prywatna firma MOTO SERVICE ADAM WORWA. Jej działalność kontynuowana jest nadal, pod tą samą nazwą, przez rodzinę. W chwili śmierci w skład firmy wchodziły: dwa warsztaty naprawcze, stacja kontroli pojazdów, stacja benzynowa, sklep motoryzacyjny, parking całodobowy, hotel i restauracja "Ruczaj", sklep Delikatesy oraz salon prasowy. W latach 1990-2004 był właścicielem hurtowni "NINA" specjalizującej się w sprzedaży piwa i napojów.

Udzielał się w pracy samorządowej i społecznej. W latach 1998-2002 był radnym miejskim z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność, a także członkiem Kapituły Honorowej Miasta Nowego Targu. Zainicjował "Wigilie dla samotnych", które organizował od 1998 roku razem z małżonką w Restauracji "Ruczaj". Pomagał finansowo i rzeczowo instytucjom kościelnym, oświatowym i domom dziecka. Przez wiele lat, począwszy od 1987 roku, zabezpieczał transport bagaży dla uczestników Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę w Częstochowie. Wielokrotnie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, organizował dla mieszkańców Nowego Targu festyny z występami znanych orkiestr takich jak "Omen Band" z Krakowa czy "Ogórki" z Dużego Cichego. W czasie kiedy był radnym reaktywował konkurs na najpiękniejszy ogród w Nowym Targu. Dziś konkurs ten nosi nazwę imienia Adama Worwy.

Był pomysłodawcą i fundatorem pomnika - Milenium odsłoniętego 3 maja 2000 roku, który znajduje się na placu przed siedzibą firmy. W 2003 roku podjął decyzję o rozpoczęciu budowy Rodzinnego Domu Dziecka. Z powodu jego przedwczesnego odejścia inicjatywa nie została zrealizowana, ale w pierwszą rocznicę jego śmierci odbyło się spotkanie, które dało początek Fundacji im. Adama Worwy. Zadaniem fundacji, która nosi imię nestora, była i jest pomoc dla nieuleczalnie chorych. W spotkaniu tym udział wzięło wiele zacnych osób, byli tam obecni: księża - Marian Wanat, Franciszek Rembiesa i Henryk Paśko, Rektor PPWSZ - prof. Stanisław Hodorowicz, Starosta Krzysztof Faber, Przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski, Burmistrz Marek Fryźlewicz oraz jego zastępca Eugeniusz Zajączkowski, Prezes Sądu Rejonowego Marek Rusin i Radni Miejscy: Wanda Szado - Kudasik, Tadeusz Truty.

Będąc już zmożonym chorobą w 2008 roku Adam Worwa zwyciężył w Plebiscycie na "Osobowość Ziem Górskich 2007" w kategorii Średni Przedsiębiorca. Był to plebiscyt, do którego zgłosił go ówczesny burmistrz Marek Fryźlewicz, organizowany jest do dnia dzisiejszego przez Koalicję Marek Ziem Górskich.

Adam Worwa zmarł 3 lipca 2008 roku. Został pochowany 7 lipca na nowotarskim cmentarzu.